Munzur Elaltunterin Yazdı: Biz bu tür birlikteliklerde bölen değil, birleştiren olmak istiyoruz.

Biz bu tür birlikteliklerde bölen değil, birleştiren olmak istiyoruz.
 
Rahmetli Abdülmelik Fırat’ın 2002 seçimlerinde kendisine yöneltilen bir soruya karşılık vermiş olduğu cevap dır yazımın başlığı. Bu sözü o dönemde ki ülke gündemine ilişkin söylemiş Abdülmelik amca. Oysa bu söz bu gün ki ülke koşullarına göre biraz daha açarsak neden ve ne için söylendiğini daha net anlayabiliriz. Bildiğiniz gibi 2019 seçimleri öncesinde siyasi partilerin bir birileri ile ittifakları gündemde dolaşmaktadır. Türkiye de ki siyasi partilerin gündemin de olan bu ittifak meselesi aynı şekilde Kürtlerin de gündemin de dir. Çünkü Kürtlerin oyunu alan mevcut parlamento içerisinde ki partilerin çoğu Kürtlerin gönlünü kırmışlardır. Bu yüzden bir gönül alma meselesi işin içine girdiği için de farklı partilere kayan kesimleri bir çatı altında toplayarak tekrar kendilerine bağlamak çabasıdır.
 
Meseleye Kürtler üzerinden bakmaya çalışacağız. Bildiğiniz gibi Türkiye de yıllardan beri devam edegelen bir Kürt sorunu vardır. Bu Kürt sorunun çözümü konusundan geçmişten günümüze atılan adımlar iyi veya kötü yapılan çalışmalar oldu. Ancak son dönemler de Kürtleri Solun tekeline dayatarak ideolojik bir operasyon ile Kürtlerin inancını, Kültürünü ve neredeyse yaşama biçimini şekillendirmek için bir çok siyasi operasyonlar yapıldı. Bunların neticesinde Kürtlerin Hak ve Özgürlükler Mücadelesi farklı bir boyuta erişti. Türkiye de en büyük sorun Kürt sorunudur. Bu sorunun yanına kalkıp ideolojik sorunları da eklerseniz o zaman Kürt sorunun çözümü gittikçe zorlaşır. Kürtlerin sorunu ideolojik değil dir. Kürtlerin sorunu milli bir sorundur.
 
Bu kapsam da yapıla bilecek her ittifakın biz bölücüsü değil birlikteliklerin den yana olanlardan tarafız eğer siz ittifakı Milli bir sorunu çözmek için yapmak istiyorsanız o zaman biz bu ittifak için destek olmaya çalışırız. Ancak sizler kalkıp Kürtleri Hak ve Özgürlüklerinin ve Milli sorunun üstüne Cinsellik sorunları ve daha farklı Kürtlerin Ulusal ve Milli çıkarlarının ötesin de sorunları çıkartırsanız bu ittifaklar ile Kürtleri alıp kendi ideolojik köleliğin ize bağlamak için onları kullanmaya kalkarsanız işte o zaman sizinle hiç bir ittifak da yer alınmaz çünkü sizin ittifakınız farklı amaçları barındıran tamamen ideolojik operasyon ittifakı dır.
 
HDP seçime girdiğin de bir çok bileşen ile ittifak yaparak barajı geçmişti. ve 35 den fazla bileşen ile ittifak yaparak seçime girmişti bu ittifakları incelediğimiz zaman Kürtlerin lehine olan hiçbir bileşen göremiyoruz. Tamamen Türk solunun güdümünde olan ve neredeyse Türk solunun tamamını bir araya getirerek Kürtlerin oyunu isteyerek yapıldı. Bir de bireysel islami ve muhafazakar kimlikleri ön planda olan belirli başlı şahısları da yanına almış ve beni en çok üzen ise Azadi Hareketi ile yaptığı ittifak neticesin de Azadi’nin dağılmasına kadar gitmişti. Bu itifaklar ulusal milli ve Kürt sorunun çözümüne yönelik yapılan bir ittifak değildi. Bu ittifak bana göre meclise girebilmek için Türk solunun kucağına Kürtleri oturtmak için yapılmış bir ittifaktı. Buna en büyük öncülüğü eden ise HDP içerisin de ki İdeolojik köle olan Kürt siyasetçileridir.
 
Yapılan son seçimde HDP ile yapılan ittifaka katılmayan bazı kürt partiler bunların en başında HAK-PAR’ın duruşu ve katılmama nedeni Kürt sorununa bakış açısıdır. Evet Türkiye de Kürt sorunun çözümü için programı ve savunduğu federasyon sistemi bana göre Kürt sorunun çözümü konusunda en ideal formüldür. Bu yüzden bizler bölücü değiliz bizler birleştirici olmak için çabalamalıyız.
 
2019 seçimleri öncesinde yine aynı şekilde bir senaryo oynanmaktadır. Kürtlerin Milli duyguları üzerinden ittifak yolu inşa edilmek isteniyor ve bunun için bazı kahramanlar sahneye sürülüyor ve bunların neticesin de geçmişte olduğu gibi Kürtler ideolojik operasyonlara tabi tutulmak üzere ittifakların içinde yok edilmek isteniyor. Bu oyunlara artık Kürtlerin karnı tok ve bence artık Kürtler eski saf Kürtler değil. Bölgede yaşanan son olaylar dan sonra artık Kürtlerin bu olaylara bakış açısı değişti artık Kürtler bu oyunlardan oldukça sıkıldı. Bu yüzden Kürtler ittifaklara kurban edilmek istenmiyor.
 
Bizler bu konuda her zaman olduğu gibi geçmişten bu güne kadar duruşumuzu bozmadan söylediğimiz sözlerin arkasındayız ve Biz bu tür birlikteliklerde bölen değil, birleştiren olmak istiyoruz yani Milli çıkarlarımız, Hak ve Özgürlüklerimiz konusunda asla bölücü değiliz aksine birliktelikleri konusunda birleştirici olmak için her zaman hazırız.
 
 
Bize Destek olmak için Haberi Paylaşabilirsiniz.
0

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

ip adresi