İbrahim Kalhan Yeni Yazısı: Kuzey Kürdistan siyaset sahnesinde ciddi bir revizyona ihtiyaç var…

Kuzey Kurdistan siyaset sahnesinde ciddi bir revizyona ihtiyaç var…

KURD siyaset sahnesine bakınca herkes ocu bucu olmuş ve 30 milyon Kurd’e gelin ocu veya bucu olalım denilmiyeceğini 40 yıldır anlamayanlara laf anlatmak bizler için sadece vakit kaybıdır.

Kendine siyasetmendar diyen ve 30 milyon Kurd’ün temsilciligine soyunanların öncelikle yapması gereken en önemli şey ocu bucu olmaktan kurtulmaktır. Ocu bucu olmaktan kurtulmayı başaramayanlar asla 30 milyonluk nufusa sahip ve her renkten inanca sahip kadim Kurd miletini asla kucaklayamazlar..

Kuzey Kurdistan’da ivme kazanmak isteyen siyasi partiler ve hareketlerin tümü başarılı bir grafik sergileyip 2019 yerel ve genel seçimlerde bir asra yakındır tarifi olmayan zulme maruz kalmış mazlum Kurd milletinden vekalet almak istiyorlar ise geçmişleri ile yüzleşip cesur bir şekilde öz eleştirilerini vermek zorundadırlar…!!!!

Buna son 20 yılda Kuzey Kurdistan’da 100 küsür yerel yönetimi elinde bulunduran HDP başta olmak üzere son 15 yılda Kurd siyasetine yönvermek adına kurulan ve kendine Kurdistani diyen tüm siyasi partiler dahildir.

Tek tek ele alıp anlamsız polemiklere girmektense genel anlamda kısadan hisse örnekler ile her kesimin üzerine düşen hassasiyeti göstermesi daha samimice olur diye düşünüyorum.

Örneğin Kuzey Kurdistan siyaset sahnesindeki partilere baktığımız vakit,her kesim istisnasız her kesim “BİZ 40 YILLIK BİR GELENEKTEN” geliyoruz demekten hiç cekinmiyor ve bu 40 yılda ödemiş oldukları bedelin karşılığında da kurmuş oldukları partiler ile 30 milyon Kurd’ün temsilcilik hakkınında malesef sadece kendilerinde olduğunu düşünecek kadar gerçeklerden uzak, kendi dünyalarının dışına çıkmadan dar bir çerçevede sadece kendileri ile çarpışarak, bölük pörçük bir hal almayı kendilerince başarı sanıyorlar. Buna bir de 30 yıl AVRUPADA kalmış Kuzey Kurdistan sokaklarını 30 yıl önce bıraktıkları gibi zannedip 5 bin KM uzaktan Kuzeyin siyasetine yön verme isteğide eklenince zaten başarılı olmayan siyaset çizgisi içinden çıkılamaz bir hal alıyor…

Toparlamak gerkirse mevcut siyaset sahnesinde bulunan siyasetmendarlarımızın kendi ideolojik kimliklerini önlerine koyup başlarını her iki ellerinin arasına alarak ciddi bir şekilde vicdani muhasebelerini yaparak, inanmış oldukları OCU BUCU saplantılarının geçmişte ve bundan sonraki süreçte mazlum Kurd miletine neler kazandırdıklarına bakmaları ve nefsi olarak değil HAK olarak değerlerdirme
yapmaları gerekir.

Evet OCU BUCU olmaları şahıs veya parti olarak onlara mevki makam şöhret kazandırmış olabilir lakin genel de Kurd miletine ne verdi ne götürdü ve bundan sonrası için neler kazandırıp neler kaybettirecektir…!!!!

Selam ve dua ile….

Bize Destek olmak için Haberi Paylaşabilirsiniz.
0

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

ip adresi