Roboski anmasına OHAL sınırlaması

Roboski katliamının 6’ncı yıl dönümüne iki gün kala Şırnak Valiliği OHAL’i gerekçe göstererek anmaya sınırlama getirdi. OHAL’i gerekçe gösteren valilik, her aileden bir kişinin anmaya katılabileceğini duyurdu.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu çoğu çocuk 34 sivil can vermişti.

Katliamın 6’ncı yıl dönümü dolayısıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da hayatını kaybedenler için anma etkinliği düzenleniyor. Ancak anma etkinliğine Şırnak Valiliği tarafından sınırlama getirildi.

Ortasu (Roboskî) ve Gülyazı (Bêjûh) köy muhtarları ile kanaat önderlerine anmaya 2 gün kala “Her aileden bir kişi katılacak” kararı aktarıldı. Kararın, Olağan Üstü Hal (OHAL) gerekçesi ile alındığı belirtildi.

Ayrıca anmaya öğrencilerin katılması da yasaklandı.  28 Aralık günü okul ders saatleri içerisinde okula gelmeyen öğrenciler hakkında tutanak tutulacağı, hiç gelmeyen öğrenciler hakkında ise soruşturma açılacağı belirtildi.

Roboskili aileler tepkili

Roboskili aileler karara tepki gösterirken Perşembe günü yapılması beklenilen anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri ile Diyarbakır Barosu heyeti ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katılması bekleniyor.

Bize Destek olmak için Haberi Paylaşabilirsiniz.
0

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

ip adresi