TBMM Başkanı seçiliyor: Adaylar kimler?

TBMM Genel Kurulu’nda yarın Meclis Başkanlığı için seçim yapılacak. Meclis Başkanlığı seçiminde, AKP’nin adayı İsmail Kahraman, CHP’nin adayı Zekeriya Temizel, MHP’nin adayı Celal Adan, HDP’nin adayı Selma Irmak, İYİ Parti’nin adayı Yusuf Halaçoğlu yarışacak.

GİZLİ OYLAMA YAPILACAK

Başkanlık seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının 2/3’ünün (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye başkan seçilecek.

Anayasa değişikliğiyle genel seçimlerin süresi 4 yıla indirildiğinden, ikinci dönem için seçilecek TBMM başkanının görev süresi 2 yıl olacak. Şu ana kadar ilk seçilenin görev süresi 2 yıl, ikinci devre için seçilenin görev süresi ise 3 yıldı.

İlk 2 oylamada üye tam sayısının 3’te 2 (367), üçüncü oylamada ise üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

Genel Kurulda, Meclis Başkanlığı seçimi 20 Kasım Pazartesi günü yapılacak. Başkanın ilk turda seçilememesi halinde, ikinci ve üçüncü turlar da aynı gün gerçekleştirilecek.

ADAYLAR

İsmail Kahraman: AKP’nin Meclis Başkan adayı Kahraman halen Meclis Başkanlığı görevini yürütüyor. Skandal açıklamalara imza atan Kahraman laiklik karşıtlığı sebebiyle sıkça eleştiriliyor. Kahraman’ın “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır.  Laiklik cumhuriyetin temel esaslarından değil” açıklamaları tepki çekmişti.

Zekeriya Temizel: 55 ve 56. hükümet döneminde Maliye Bakanlığı yaptı. 2014’te CHP Olağanüstü Kurultayında Parti Meclisi Üyeliğine seçilen Temizel  CHP’nin İzmir vekilliğini yürütüyor.

Celal Adan: Gizli yapılması gereken Anayasa Değişikliği oylamalarında AKP Grup Başkan Vekili Ayşenur Bahçekapılı’ya vereceği oyu göstermesi Meclis kameralarına yansımıştı, ancak Adan sosyal medya hesabından iddiaları yalanlamıştı.

Selma Irmak: HDP’nin adayı Irmak 4 Kasım’dan beri tutuklu. Irmak yargılandığı davada 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hâlâ Kandıra Cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Yusuf Halaçoğlu: ‘Partili cumhurbaşkanlığı’nı merkeze alan 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumunda ‘Hayır’ oyu kullanacağını açıklayan Yusuf Halaçoğlu partiden ihraç edilmişti. Halaçoğlu daha sonra Meral Akşener’in kurduğu İYİ Parti’ye geçti.

ZANA’NIN  DURUMU GÖRÜŞÜLECEK

TBMM’de haftanın diğer önemli gündemleri arasında HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın devamsızlık dosyasının görüşülmesi ve 2018 bütçesi görüşmeleri var.

Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, 21 Kasım Salı günü yapacağı toplantıda 3. Hazırlık Komisyonunun Leyla Zana’nın devamsızlık dosyası hakkındaki raporunu görüşecek.

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, TBMM’de yemin ederken “Türk milleti” yerine “Türkiye milleti” deyince geçici TBMM Başkanı Deniz Baykal yemini geçersiz saydı. Zana, ayrıca yeminine başlamadan önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a dönerek Kürtçe “Onurlu ve kalıcı bir barış umuduyla” dedi.

Deniz Baykal, “Yemini geçersizdir. Tekrar kürsüye gelip yemin etmesi gerek” dedi. Ancak Leyla Zana yemin ettikten hemen sonra Genel Kurul’dan ayrıldı. Zana o günden sonra Meclis’e gelmedi.

Leyla Zana, yemin ve devamsızlıkla ilgili TBMM Başkanlığı Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı’na gönderdiği yazılı savunmasında, yemin metnini, “darbe ürünü” sözleriyle eleştirmiş, “Uzun, çelişkili ve anlatım bozukluğu dolu yemin metninin milletvekillerine okutulması, bu milletin darbeci dönemin ürünü olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Bu durum, 15 Temmuz sonrası darbeye ve darbe heveslilerine karşı TBMM’de gösterilen kararlı mücadelenin, 1980 darbecilerine karşı gösterilmemiş olduğunu da bizlere göstermektedir” demişti. (HABER MERKEZİ)


BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ TAMAMLANIYOR

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunun, 2018 yılı bütçe mesaisi bu hafta sona erecek. Komisyonun bu hafta;  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler ve Savcılar Kurulu Maliye Bakanlığı bütçelerfini görüşecek  (HABER MERKEZİ)

Bize Destek olmak için Haberi Paylaşabilirsiniz.
0

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

ip adresi