Almanya’da koalisyon görüşmeleri çöktü

Almanya’da liberal, merkez sağ çizgideki Hür Demokrat Parti (FDP) koalisyon görüşmelerinden çekildi. Başbakan Angela Merkel, ya Yeşiller Partisi ile bir azınlık hükümeti kuracak ya da erken seçim kararı alacak.

BBC’nin yansıttığı habere göre FDP Lideri Christian Lindner, dün yaptığı açıklamada Merkel’in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ile güvene dayalı bir anlaşmaya varmanın mümkün olmadığını, aralarında büyük görüş ayrılıkları olduğunu söyledi. Lindner, “Ülkeyi yönetmemek, kötü yönetmekten iyidir” dedi.

Başbakan Merkel de üçlü koalisyon pazarlıklarının çökmesi sonrası yaptığı açıklamada bugün Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşeceğini açıkladı. Steinmeier’in ülkeyi erken seçime götürme yetkisi bulunuyor.

Gelinen noktada tüm partilerin kapsamlı bir durum değrlendirmesi yapması gerektiğini vurgulayan Merkel, ülkeyi zor haftaların bekleyebileceği uyarısında bulundu.

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerde hiçbir parti parlamentoda çoğunluğu elde edememişti.

Seçimler sonrası beliren tek hükümet seçeneği CDU/CSU (Hristiyan Sosyal Birlik), FDP ve Yeşiller Partisi’nin kuracağı üçlü koalisyondu.

GÖRÜŞMELERİN TIKANMA NEDENİ

Koalisyon pazarlıklarının göç, vergi ve çevre/enerji politikaları konularında tıkandığı, üç partinin bu konularda çok farklı politikalarda ısrarlı olduğu bildiriliyor.

BBC Berlin Muhabiri Jenny Hill, pazarlıklarda en çok tartışma yaratan konulardan birinin Suriyeli mültecilerin ailelerini Almanya’ya getirebilmelerine izin verilip verilmemesi olduğunu aktardı. Jenny Hill’e göre Merkel’in liderliğindeki muhafazakarlar, özellikle de aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi’nin (AfD) seçimlerdeki başarısı nedeniyle bu konuda temkinli bir politika izlenmesinden ve mültecilerin aile fertlerinin bir araya gelebilmelerini ertelemekten yana.

AfD seçimlerde yüzde 13 oy alıp üçüncü parti olarak ilk kez Federal Meclis’e girmiş ve “yabancıların işgaliyle” mücadele edeceğini söylemişti.

Almanya’nın en büyük ikinci partisi konumundaki SPD (Sosyal Demokrat Parti) ise CDU/CSU ile bir dönem daha aynı hükümette yer almayacağını açıklamıştı.

709 üyeli Almanya Federal Meclisi’nden partilerin sandalye sayıları şöyle: CDU/CSU 246, Sosyal Demokrat Parti (SPD) 153, Almanya için Alternatif (AfD) 94, FDP 80, Sol Parti 69, Yeşiller 67. (DIŞ HABERLER)

Bize Destek olmak için Haberi Paylaşabilirsiniz.
0

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

ip adresi