ONİKİ TV YAYIN HAYATINA BAŞLADI

ABD neden vizeleri durdurdu.

ABD neden vizeleri durdurdu.
10 Ekim 2017 Salı - 17 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

ABD ile Türkiye arasında vize başvuruları ile ilgili son dakika gelişmeler yaşanıyor. ABD Başkonsolosluk görevlisi Metin Topuz’un tutuklanmasının ardından ABD Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’den yapılan vize işlemlerini durdurdu.

ABD Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından paylaşılan mesajda “Yaşanan olaylar, ABD Hükümeti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır” ifadelerine yer verildi.

ABD vizeleri durdurma açıklaması : 
ABD Büyükelçiliği bu değerlendirme sürecinde konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla vize başvurularının askıya alındığını duyurdu.


ABD vizelerinin durdurulması kimleri etkileyecek : Washington ve Ankara’nın karşılıklı aldığı ‘Başvuruları askıya alma’ kararından, halihazırda, vizesi olanlar, ya da vize başvurusu yapıp onay alanlar etkilenmeyecek. Bunun dışında kalan ve seyahat etmek isteyen Türk ve ABD vatandaşları mağdur olacak.

Bugün, ABD’ye gitmek isteyen ve vizesi olmayan Türk vatandaşları, ABD Büyükelçiliği’ne ve Konsolosluğu’na giderek başvuru yapamayacak. Karar diplomatik dahil bütün pasaportlar için geçerli olacak. Türk vatandaşları diplomatik, turistik, iş, öğrenci, işçi ve gazeteci dahil hiçbir vizeyi ikinci bir karar açıklanana kadar alamayacak.

Türkiye’nin vize kararından kimler etkilenecek? : Türkiye’de ABD’ye misillemeyle karşılık verdi. ABD vatandaşları Türkiye’ye gelmek istediklerinde ya internet üzerinden e-vize başvurusu yaparak, ya da uçağa bindikten sonra Türk gümrüklerinde yani kapıda vize alabiliyorlardı.

ABD vatandaşları da ikinci bir karara kadar, Türkiye’ye vize başvurusu yapamayacaklar. e-vize başvurusu için karar internet sitesinde uygulanmaya başlandı. Sistemden ABD uyruğu çıkarıldı.
Kapıda vize uygulamasının askıya alınması ise ivediklikle başlatılacak. Yetkililer, bugün Türkiye’ye inecek uçaklardaki ABD vatandaşların bundan etkilenmeyeceğini ancak hızla kararın uygulanacağını söyledi.

ABD VİZELERİ NEDEN DURDURDU ASIL SEBEP NE?: Geçtiğimiz günlerde güvenlik güçleri, ABD Başkonsolosluğu’nda görevli irtibat görevlisi Metin Topuz’u gözaltına almış, Topuz çıkarıldığı mahkeme tarafından “Siyasi ve askeri casusluk, Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs,Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

abd metin topuz fetö kimdir

Bu gelişmenin ardından ABD Büyükelçisi John Bass, İstanbul Konsolosluğunda bir grup gazeteciyle bir araya gelerek açıklamalarda bulunmuştu. Bass, casusluk suçlaması ve tutuklama ile ilgili olarak hükümete yakın basın organlarının yaptığı yayından rahatsızlığını dile getirmiş ve hükümetten “bazı isimlerin intikam peşinde” olduğunu da iddia etmişti.

Bir Cevap Yazın

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.