ONİKİ TV YAYIN HAYATINA BAŞLADI

‘Uçurtma Avcısı’nın yazarının Alan Kurdî hikayesi filme dönüştürüldü

‘Uçurtma Avcısı’nın yazarının Alan Kurdî hikayesi filme dönüştürüldü
03 Eylül 2017 Pazar - 58 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

BasNews – Türkiye’den Yunanistan’a göçederken ailesi birlikte Ege denizinde annesi ve abisi ile birlikte boğulan  üç yaşındaki Alan Kurdî’nin boğularak hayatını kaybetmesinin üzerinden iki yıl geçti. Kendisi de mülteci olan Afgan  yazar Halit Hüseyni’nin, Alan’ın ve ailesinin yaşamını yitirmesinden etkilenerek “Sea Prayer” (Deniz Duası) başlığı ile kaleme aldığı kısa hikaye sanal gerçeklik projesine dönüştürüldü.

Kobanêli Alan’ın hayatını kaybetmesinin ikinci yılında, “Uçurtma Avcısı” kitabıyla ün kazanan Afgan yazar Halit Hüseyni, baba ve oğlun bot üzerinde belirsiz bir gelecek ile karşı karşıya kalmaları hakkında kısa bir hikaye yazdı.

The Guardian‘da yer alan habere göre kendisi de mülteci olan Hüseyni’nin “Sea Prayer” (Deniz Duası) isimli kısa hikayesi sanal gerçeklik projesine dönüştürüldü.

Hikayede baş kahraman, çocuğunu güvende tutması için deniz sularına yakarıyor.

Hüseyni, Alan’ın kumsaldaki fotoğrafını gördüğündeki hislerini ise şöyle anlatıyor:

‘‘Fotoğrafı gördüğümde aklıma gelen; bir çocuğu yetiştirmek için sarf edilen ve görünmeyen onca efordu. Bütün o endişeler, kaygılar… Onlar iyi olsunlar diye endişeleniyorsunuz, onlarla ilgileniyorsunuz ve onlara verdiğiniz tüm sevginin ve şefkatin ardından onun kumsaldaki o halini görüyorsunuz…’’

Kobanê doğumlu üç yaşındaki Alan Kurdî’nin, Avrupa’ya göç ederken annesi ve kardeşi ile birlikte boğularak 2015 yılında hayatını kaybetmesinden beri Akdeniz’i geçmeye çalışan en az 8500 kişi yaşamını yitirdi veya halen kayıp.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden (UNHCR) yapılan en son açıklamaya göre, son bir yıl içinde Avrupa kıyılarına gitmek zorunda bırakılan dört binin üzerinde kişi boğularak yaşamını yitirdi.

Ortam

Bir Cevap Yazın

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.